top of page

6 mitów o kawie, które będą zaskoczeniem nawet dla kawowych ekspertów!


Niebieska filiżanka i ziarna kawy na drewnianym stole

Kawa towarzyszy nam w codziennym życiu już od wieków. Wiele osób uwielbia ją za jej intensywny smak, aromatyczny zapach oraz zdolność do podtrzymywania naszej czujności przez cały dzień. Niektórzy jednak wciąż uważają, że picie kawy jest niezdrowe i ma negatywny wpływ na organizm. Dlatego też dzisiaj postanowiliśmy rozwiać 6 najczęściej powielanych mitów o kawie.


Kawa odwadnia organizm

Kobieta pije wodę ze szklanej butelki

Nieprawda! Okazuje się, że wbrew panującym stereotypom kawa nie odwadnia organizmu, a wręcz wykazuje działania nawadniające. Otóż dowiodły tego badania przeprowadzone przez zespół prof. Rona Maughana, które zostały opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition w grudniu 2015 roku.

Dzięki temu, że kawa oprócz wody zawiera również składniki mineralne takie, jak sód, potas, wapń i magnez jest w stanie nawodnić organizm.

Oczywiście picie kawy działa też lekko moczopędnie, ale u osób spożywających ją przez długi czas, jest ono znikome. Jeśli pamiętamy, aby w ciągu dnia pić wodę, soki, jeść świeże owoce oraz warzywa, to bilans płynów zostaje zachowany.⁣


Kawie brakuje wartości odżywczych

Dziewczyna w okularach pije kawę z białego kubka

Kawa faktycznie nie jest źródłem białka, węglowodanów, tłuszczu czy błonnika, ale zawiera wiele innych cennych składników odżywczych. Ten pyszny napój dostarcza nam różnorodnych składników odżywczych, takich jak magnez, potas czy witaminy z grupy B.

Kawa jest również bogata w przeciwutleniacze, takie jak polifenole, które przyczyniają się do ochrony komórek przed uszkodzeniem wolnymi rodnikami. Związki te wykazują silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także spowalniają uwalnianie glukozy do krwi po posiłku.

O najważniejszych przeciwutleniaczach występujących w kawie, czyli kwasach chlorogenowych, możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.


Kawa wypłukuje magnez

Czarna kawa w białym kubku na stole

Magnez to pierwiastek, który pełni kluczowe funkcje w naszym organizmie - jest potrzebny do pracy mięśni, układu nerwowego, układu krążenia i wiele innych.

Kawa ma działanie moczopędne i rzeczywiście powoduje wypłukiwanie z organizmu magnezu oraz innych pierwiastków, które spełniają rolę elektrolitów, czyli sodu, potasu i wapnia. Jeśli w ciągu dnia wypijamy 2 - 3 filiżanki kawy, to ubytek magnezu szacuje się na ok 4 mg na dobę. Czy należy się tym martwić? Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby.


Otóż kawa poza kofeiną zawiera wiele bardzo cennych i pożądanych składników, między innymi magnez. Wypicie filiżanki 200 ml kawy dostarcza nam ok. 7 mg magnezu, czyli wypijając 2 do 3 filiżanek tego napoju, spożywamy 14 - 21 mg tego cennego dla zdrowia pierwiastka. Jeśli zatem tracimy go 4 mg na dobę, to i tak bilans jest dla nas korzystny.

Bardzo ciekawe badania przeprowadzono w Korei Południowej, gdzie sprawdzano źródła poszczególnych pierwiastków w diecie dorosłych ludzi. Okazało się, że głównym źródłem magnezu wśród osób od 30 do 64 roku życia jest właśnie kawa.


Kawa powoduje bezsenność

Dziewczyna siedzi w łóżku w białej pościeli

Wiele osób uważa, że picie kawy wieczorem powoduje bezsenność. To często powtarzany mit, ale nie jest on w pełni prawdziwy. Każdy organizm jest inny i niektórzy ludzie mogą mieć trudności z zasypianiem po wypiciu kawy, podczas gdy inni nie odczuwają żadnych skutków ubocznych.

Ogólnie rzecz biorąc, kofeina pochodząca z wypitej kawy jest obecna w organizmie około 5 godzin. Jeśli chcesz spać spokojnie, unikaj picia kawy na co najmniej dwie godziny przed snem.


Kawa jest uzależniająca

Dziewczyna siedzi z kubkiem kawy w dłoniach

Często mówimy o kawie, jako o uzależniającym napoju. Ale to też mit. Kofeina w kawie działa jak stymulant, który pobudza układ nerwowy, ale nie jest uzależniająca. Co więcej, badania wykazały, że kofeina może mieć korzystny wpływ na naszą pamięć, koncentrację oraz nastrój. Regularne picie kawy może zmniejszyć też ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona oraz Alzheimera, o czym możesz przeczytać w tym artykule.

Z reguły spożycie kawy jest jedynie nawykiem, a nie uzależnieniem. Jednak, jeśli chcesz ograniczyć ilość kofeiny, możesz zastąpić kawę herbatą lub napojami ziołowymi.


Każda kawa jest taka sama

Nieprawda! Ilość kofeiny, smak, aromat oraz jakość kawy zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj ziarna, sposób palenia, metoda parzenia itd. Dlatego warto eksperymentować z różnymi rodzajami kawy, aby odkryć swój ulubiony smak i aromat. Zajrzyj do naszego sklepu, aby się przekonać, jak wielka jest różnorodność smaków do spróbowania. Wybierz się z nami w kawową podróż dookoła świata i odkryj to, co najbardziej Ci w kawie smakuje.



Podsumowując, kawa to napój o wielu pozytywnych właściwościach zdrowotnych, którego regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu. Niezależnie od kraju, regionu czy kultury, napój ten stanowi integralną część codzienności milionów ludzi. Należy jednak pamiętać, że warto rozwiać mity na temat kawy, które wprowadzają w błąd i mogą odstraszać wiele osób od picia tego wspaniałego napoju.

Wskazane jest również urozmaicenie swojej diety innymi napojami niż tylko kawa. Pamiętaj, każdy organizm jest inny i potrzebuje różnych rzeczy, aby czuć się dobrze, zdrowo i komfortowo.




 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się więcej o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym i klikniesz w serduszko na dole.

Zaobserwuj nas również na Facebooku tutaj

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page