top of page

Jak przechowywać kawę?

Zaktualizowano: 18 lut 2022


ziarna kawy wysypują się z filiżanki

Nareszcie dostałeś paczkę z naszymi wybranymi kawami, otwierasz swoją pierwszą kawę, mielisz, zaparzasz i ....... co dalej? Co zrobić z otwartym opakowaniem? Schować do lodówki? Przesypać do puszki czy do jednego ze słoików, które masz na półce? Oto jest dylemat.


szafa z pojemnikami i skrzynką drewnianą

Na pewno słyszałeś niejednokrotnie od różnych osób, ze kawę najlepiej przechowywać w lodówce. Czy to prawda? Niestety, lodówka to nie jest najlepsze miejsce dla kawy z kilku powodów.

Po pierwsze kawa silnie wchłania różne zapachy oraz wilgoć. Jednym z tak zwanych "babcinych" sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z różnych pojemników jest właśnie kawa. Na pewno nie chciałbyś, aby Twoja kawa pachniała ogórkiem kiszonym albo wędzoną makrelą, prawda?

W lodówce panuje też wysoka wilgotność z racji trzymanych tam różnych produktów świeżych, a wilgoć zdecydowanie kawie nie służy. Po drugie, wskutek zmiany temperatury związanej z wyjmowaniem i ponownym wkładaniem do lodówki pojemnika z kawą na ściankach naczynia skrapla się woda, która jak już wspomniałam, kawie zdecydowanie nie służy.


Najlepiej jest przechowywać kawę w temperaturze pokojowej, z dala od kuchenki, grzejnika czy nasłonecznionego miejsca. Dlatego też jeśli zdecydujesz się przesypać kawę do pojemnika, to schowaj go do szafki, gdyż promienie słoneczne negatywnie oddziaływają na ziarna. Unikaj też metalowych puszek, gdyż psują smak kawy.


Kawę zdecydowanie można przechowywać w opakowaniach, w których została zakupiona, zwłaszcza tych z zamknięciem strunowym. Pozostałe można zapiąć klipsem. Ważne jest, aby wycisnąć nadmiar powietrza z torebki i dopiero wtedy zamknąć opakowanie.

Opakowania do kawy zwykle są wyposażone w specjalny wentylek, którym może się wydostawać dwutlenek węgla. Jest to naturalny proces zachodzący w ziarnach po wypaleniu. W ciągu pierwszych 3-4 dni jest on najintensywniejszy, Później jest wolniejszy, ale zachodzi nadal. Tak przechowywana kawa będzie Cię rozpieszczać swoim smakiem i aromatem aż do ostatniego ziarenka.


biały kubek z kawą i wełniane rękawice

 

Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym.


Polub nas również na Facebooku tutaj


140 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page