• Magdalena Małagowska

Jak przechowywać kawę?

Aktualizacja: 30 wrz 2020Nareszcie dostaliśmy paczkę z naszymi wybranymi kawami, otwieramy naszą pierwszą kawę, mielimy, parzymy i ....... co dalej? Co zrobić z otwartym opakowaniem? Schować do lodówki? Przesypać do puszki czy do jednego ze słoików, które mamy na półce? Oto jest dylemat.


Na pewno słyszeliśmy niejednokrotnie od różnych osób, ze kawę najlepiej przechowywać w lodówce. Czy to prawda? Niestety, lodówka to nie jest najlepsze miejsce dla kawy z kilku powodów. Po pierwsze kawa silnie wchłania różne zapachy oraz wilgoć. Jednym z tak zwanych "babcinych" sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z różnych pojemników jest właśnie kawa. W lodówce panuje też wysoka wilgotność z racji trzymanych tam różnych produktów świeżych, a wilgoć zdecydowanie kawie nie służy. Po drugie, wskutek zmiany temperatury związanej z wyjmowaniem i ponownym wkładaniem do lodówki pojemnika z kawą na ściankach naczynia skrapla się woda, która jak już wspomniałam, kawie zdecydowanie nie służy.


Najlepiej jest przechowywać kawę w temperaturze pokojowej, z dala od kuchenki, grzejnika czy nasłonecznionego miejsca. Dlatego też jeśli zdecydujemy się przesypać kawę do pojemnika, to schowajmy go do szafki, gdyż promienie słoneczne negatywnie oddziaływają na ziarna. Unikajmy też metalowych puszek, gdyż psują smak kawy.


Kawę zdecydowanie można przechowywać w opakowaniach, w których została zakupiona, zwłaszcza tych z zamknięciem strunowym. Pozostałe można zapiąć klipsem. Opakowania są wyposażone w specjalny wentylek, którym może się wydostawać dwutlenek węgla. Jest to naturalny proces zachodzący w ziarnach po wypaleniu. W ciągu pierwszych 3-4 dni jest on najintensywniejszy, Później jest wolniejszy, ale zachodzi nadal. Tak przechowywana kawa będzie nas rozpieszczać swoim smakiem i aromatem aż do ostatniego ziarenka.Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!


Polub nas również na Facebooku tutaj


31 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie