top of page

Jak zmielić kawę, by wydobyć jej aromat?

Zaktualizowano: 30 wrz 2020

Odpowiednio zmielone ziarna tuż przed przygotowywaniem napoju to już połowa sukcesu do pachnącego kubka ulubionej kawy. Tylko na jaką grubość zmielić kawę do włoskiej kawiarki, jak do ekspresu przelewowego czy do chemexa?


Ogólnie można przyjąć zasadę, że im drobniejsze mielenie, tym krótszy kontakt z wodą, czyli krótszy czas parzenia. Im grubsze mielenie, tym dłuższy kontakt z wodą. Przy drobnym mieleniu zbyt długi kontakt z wodą powoduje nadmierną gorycz i ostry, gorzki finisz. Przy grubym mieleniu i zbyt krótkim kontakcie z wodą napar jest rozwodniony, nieprzyjemnie kwaśny, o warzywnym posmaku. Natomiast napar idealny z ziaren zmielonych w sam raz w stosunku do długości czasu parzenia jest kompleksowy, słodkawy, o przyjemnej kwasowości oraz soczystym finiszu.


Każde urządzenie do parzenia ma inną budowę i sposób działania, dlatego do każdej metody powinno się dobrać grubość mielenia, żeby otrzymać napar smaczny, zbalansowany i przyjemny na języku. I tak na przykład, gdy robię kawę we włoskiej kafetierze, mielę ziarna na drobny cukier i parzę je około 2 minut, wtedy mój napój jest intensywny, pyszny, aromatyczny, o przyjemnej kwasowości.

Parzenie w chemexie wymaga zmielenia na gruby piasek - grubą sól i czasu kontaktu z wodą ok. 3,5 minuty. Natomiast do przygotowania naparu w tygielku mielimy kawę bardzo drobno na grubość cynamonu. Jeśli używamy dzbanka z tłokiem , czyli tzw. french press, używamy kawy zmielonej na gruboziarnistą sól i parzymy ją przez 4 minuty, dzięki temu wydobywamy z niej delikatną słodycz, łagodny smak i aksamitny finisz.




Oczywiście czasami eksperymentujemy i delikatnie zmieniamy grubość mielenia, ale zawsze kierujemy się smakiem oraz parametrami urządzenia, którego akurat używamy. I pamiętajmy: nie mielimy kawy na zapas, tylko tyle, ile akurat nam potrzeba do jednorazowego parzenia!!

 

Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!


Polub nas również na Facebooku tutaj

88 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page