top of page

Kawa miodowa, czyli jak uzyskać głębię smaku i aromatu

Zaktualizowano: 30 wrz 2020


Uprawa krzewów kawowca, w których zbiera się owoce to pierwszy etap w drodze, jaką kawa odbywa z plantacji aż do wypalenia, by potem mogła trafić do naszych domów i cieszyć nasze zmysły smakiem i zapachem. Po zakończeniu zbiorów przychodzi etap obróbki. Zebrane wiśnie kawowca zawierają w sobie surowe ziarno, do którego trzeba się dostać pozbywając się miąższu i robi się to na kilka sposobów. Dzięki procesom obróbki kawa z jednej plantacji, jednej odmiany, tego samego zbioru może smakować inaczej.Metoda obróbki "honey" zwana miodową jest jedną z metod pozyskiwania ziaren z zebranych owoców. Najpierw mechanicznie zdziera się z owoców wierzchnią warstwę miąższu, a następnie zostawia się je do osuszenia z resztą okalającego ją miąższu/pulpy na słońcu - tak jak na zdjęcich zamieszczonym poniżej. Wynikiem takiego zabiegu są posklejane ziarna, wyglądające jak oblane miodem. Stąd właśnie nazwa tej metody. Proces suszenia trwa do uzyskania wilgotności na poziomie 11-12%. Pozyskane ziarna mają wysoką słodycz, złożony owocowy profil smakowy oraz delikatną słodką kwasowość.

Dzięki takiemu procesowi obróbki kawa ETHIOPIA Djimmah DELUXE zyskuje delikatny posmak ciemnej czekolady, natomiast w INDIA Plantation DELUXE wyczuwa się głębsze nuty owocowe, z których na pierwszy plan wysuwa się wiśnia w likierze. Wypróbuj je już teraz zaglądając do naszego sklepu.
 

Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!


Polub nas również na Facebooku tutaj

253 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page