Na pewno nie raz zastanawiałeś się, co zrobić z fusami po kawie, które produkuje Twój ekspres albo kawiarka każdego dnia. Oczywiście od czasu do czasu można z nich zrobić kawowy peeling do ciała, ale wciąż zostaje ich spora ilość, jeśli w domu jest kilka osób pijących kawę.
Nie wiem, czy wiesz, że fusy po kawie, które po zaparzeniu zwykle wyrzuca się do śmieci, możesz wykorzystać w uprawie roślin w ogrodzie oraz w pielęgnacji swoich domowych okazów. Fusy z kawy zawierają niewielkie ilości azotu i innych pierwiastków (m.in. fosfor, magnez, potas, miedź), a także mają lekko kwaśny odczyn pH. Poza tym są naturalnym materiałem organicznym, w pełni bezpiecznym i biodegradowalnym. I okazuje się, że w domowej uprawie roślin oraz w ogrodzie można je wykorzystać na kilka sposobów.
Nawóz w formie suchej
W okresie wegetacji możesz go używać w ogrodzie jako nawóz do roślin kwasolubnych takich, jak hortensje, różaneczniki, wrzosy, paprocie czy azalie. A w przydomowym warzywniaku również pod truskawki czy pomidory.
Fusy od kawy warto rozsypać wokół roślin mieszając je delikatnie z podłożem w celu zabezpieczenia przed rozwianiem ich przez wiatr. Korzystnie jest je również użyć w czasie sadzenia nowych roślin. Wtedy należy wkopać je pod korzenie, aby roślina mogła z nich czerpać cenne składniki do wzrostu.
Nawóz w formie płynnej
Świetnie się sprawdzi również płynny nawóz do podlewania. Wystarczy 1 szklankę fusów zalać 10 l wody i taką mieszanką podlewać rośliny w ogrodzie co 7 - 14 dni. Taki płynny roztwór możesz również używać do zasilania roślin doniczkowych takich, jak paprocie, fiołki afrykańskie, anturium, krotony, kaktusy, begonie czy skrzydłokwiat. Wtedy wystarczy 1 -2 łyżeczki fusów wymieszać ze szklanką wody i można od razu podlewać. Wystarczy to robić raz w tygodniu, a rośliny będą pięknie i zdrowo rosły.
Produkcja kompostu
Jeśli masz kompostownik w ogrodzie, to dodatek fusów z kawy wzbogaci pryzmę kompostową w azot, potas, magnez oraz miedź. Dzięki swojej gruzełkowatej strukturze rozluźnią pryzmę, poprawiając jej napowietrzenie. Zapach kawy zwabia też dżdżownice, które w ogrodzie są bardzo pożyteczne. To one przyspieszają przetwarzanie materii organicznej i powstawanie próchnicy. Taką ziemię kompostową możesz później wykorzystać pod uprawy warzyw, ziół oraz roślin balkonowych w skrzynkach i donicach.
Okazuje się, że w niektórych krajach działają specjalistyczne firmy, które odbierają z kawiarni, barów, restauracji i biur fusy po kawie, a następnie zajmują się produkcją wartościowego podłoża uprawnego z ich dodatkiem. Warto brać z nich przykład i również przetwarzać fusy na swoje potrzeby.
Starter dla nasion
Niewielką ilość wysuszonych fusów z kawy można również wymieszać z nasionami rzodkiewki, marchewki czy pietruszki i razem z nimi wysiewać do gruntu. Taki naturalny nawóz zadziała jak "starter": przyspieszy kiełkowanie nasion i spowoduje, że wschody będą bardziej równomierne, a młode roślinki będą lepiej rosły i później dadzą lepsze plony.
Walka ze ślimakami
Okazuje się, że fusy z kawy są skuteczną, a przy tym naturalną i nieszkodliwą dla innych organizmów, bronią w walce ze ślimakami w ogrodzie. Zapewne nie raz przekonałeś się, jakie spustoszenie mogą poczynić te szkodniki w warzywniku, zostawiając Twoje uprawy w opłakanym stanie.
Okazuje się, że ślimaki bardzo nie lubią zapachu kawy, dlatego skuteczne będzie obsypywanie zagrożonych roślin wysuszonymi kawowymi fusami. Warto to robić zwłaszcza wieczorową porą, gdyż ślimaki żerują nocą. Dodatkowo również można opryskać całe rośliny kawowym wywarem. Dzięki temu unikniesz używania preparatów chemicznych, które nie są obojętne ani dla warzyw, ani dla naszego zdrowia.
Wykorzystanie kawowych fusów jako nawóz i kompost w ogrodzie to działanie recyklingowe, które z całą pewnością świetnie wpisuje się w modny obecnie trend ZERO WASTE. Jeżeli coś możemy powtórnie wykorzystać, a nie tylko wyrzucić do śmieci, to na pewno warto to zrobić. Dzięki temu zupełnie za darmo uzyskujemy naturalny nawóz do roślin oraz składnik wartościowego kompostu, a nasze rośliny będą zdrowo rosły odwdzięczając się nam pięknym wyglądem i obfitymi plonami.
Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!
Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym i klikniesz w serduszko na dole.
Polub nas również na Facebooku tutaj
Comments