Czy wiesz, co to jest "kawa partyzantów"? Tą nazwą określa się kawę wytwarzaną z żołędzi, zwaną też żołędziówką. Oczywiście nie jest to prawdziwa kawa, ale napój ten bardzo ją przypomina.
Wzmianki o niej można już znaleźć w literaturze zielarskiej z XIX wieku, podobno była też jednym z ulubionych napojów Fryderyka Chopina. Kawa żołędziowa była bardzo popularna podczas okupacji, kiedy dostęp do prawdziwej kawy był mocno utrudniony, stąd też jej nazwa - "kawa partyzantów". W 2008 roku napój ten został wpisany na listę produktów tradycyjnych ze względu na wieloletnią tradycję jej sporządzania.
Aby przygotować kawę z żołędzi trzeba je najpierw wymoczyć w celu pozbycia się gorzkich tanin, potem ugotować, następnie wypalić i zmielić. Taką kawę można zaparzać w kawiarce lub zalać wrzątkiem na ok. 10 minut. Jeśli chcemy uzyskać bardziej wyrazisty smak, to możemy ją pogotować przez kilka minut. Taki napój świetnie smakuje z dodatkiem korzennych przypraw takich, jak cynamon, kardamon czy wanilia, można ją również wzbogacić o miód, syrop klonowy czy ubitą śmietankę. Otrzymamy wtedy, zdrowy, aromatyczny świąteczny napój, o zdecydowanym kawowym smaku oraz zapachu korzennych przypraw.
Kawa żołędziowa stanowi cenne źródło składników odżywczych i minerałów takich, jak fosfor, magnez, potas czy wapń, a także żelazo, miedź i mangan. Ma korzystne działanie na żołądek, jelita i wątrobę. Łagodzi takie dolegliwości, jak niestrawność, wzdęcia, wrzody żołądka, zaparcia czy biegunki. Kawa z owoców dębu doskonale nadaje się dla pacjentów chorych na celiakię, nietolerancje pokarmowe, czy chorobę Crohna.
Zalecana jest w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach dla dorosłych oraz dzieci, gdyż stanowi bogate źródło składników odżywczych, jest bardzo pożywna i nie zawiera kofeiny. Napój ten daje uczucie sytości, dzięki temu dużo łatwiej jest unikać podjadania miedzy posiłkami i właśnie dlatego polecana jest osobom odchudzającym się.
Ze względu na zawartość witamin z grupy B oraz magnezu kawa żołędziowa ma właściwości relaksujące, antystresowe, koi układ nerwowy, poprawia pamięć i zapobiega depresji. Warto ją włączyć do codziennej diety w okresach wzmożonego stresu oraz w sezonie jesienno - zimowym.
Napój ten zawiera też dużo potasu i z tego względu jest polecany dla osób z chorobami układu krążenia. Stanowi bezpieczny zastrzyk energii dla serca, który spożywany regularnie dodatkowo jeszcze uzupełni niedobory pierwiastków śladowych takich, jak mangan czy miedź.
Warto też wiedzieć, że kawa żołędziowa wchodzi w reakcję z lekami przeciwbólowymi, przeciwdrgawkowymi oraz obniżającymi krzepliwość krwi, wtedy jej spożycie nie jest wskazane.
Z pewnością pozyskiwana z owoców dębu kawa stanowi wartościowy element diety, a także świetny substytut zwykłej kawy dla osób, które chcą lub muszą zrezygnować z picia kofeinowego napoju. Ze względu na brak kofeiny mogą ją spożywać kobiety w ciąży oraz dzieci. Warto po nią sięgać w okresie rekonwalescencji oraz wtedy, gdy mamy ochotę na kawowy smak późną porą, a chcemy spokojnie spać w nocy.
Jeśli mamy ochotę, to można ja łączyć pół na pół z prawdziwą kawą, jako dodatek pasują do niej również przyprawy korzenne, miód czy mleko. Dodatkowo świątecznego charakteru nabierze ozdobiona kleksem bitej śmietany oraz posypana mielonym cynamonem lub startą czekoladą.
A Ty próbowałeś już kawy partyzantów? A może piłeś już jakiś inny napój tego typu? Jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować i przekonać się, czy przypadnie Ci do gustu. Prawdziwej kawy nie zastąpi, ale może się stać przyjemnym rytuałem od czasu do czasu, polecam!
Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach! Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym.
Polub nas również na Facebooku tutaj
Kommentare