top of page

Kawy mleczne dla opornych


caffe latte w szklance cappuccino w białej filizance

Czy wiesz, jaka jest różnica między caffé latte a latte macchiato? I czy caffé macchiato i latte macchiato to jest to samo? A gdzie w tym wszystkim jest cappuccino i flat white? Można się w tym pogubić, dlatego postaram się Ci to wszystko wyjaśnić.

Otóż wszystkie te kawy przyrządza się z dodatkiem mleka. Pierwsze trzy mają w nazwie słówko "latte", czyli po włosku mleko. Nazwa flat white również sugeruje, że jest to kawa biała. Cappuccino jest z nich wszystkich najbardziej znane i rozpoznawalne, więc z nim akurat jest najmniejszy problem.

Napoje te różnią się od siebie nie tylko ilością dodanego mleka do kawy, ale także mocą spienienia oraz kolejnością nalewania do filiżanki czy szklanki.


caffe macchiato trzy filiżanki wśród roślin w doniczkach

Caffé macchiato, znane też jako espresso macchiato, to "poplamione" espresso, czyli z odrobiną spienionego mleka, może być z ciepłym lub zimnym. Ten niewielki dodatek mleka nie zmienia całkowicie smaku kawy, a jedynie go przełamuje i w dalszym ciągu na pierwszym planie jest espresso. Kawę taką podaje się w małej filiżance i często wierzch napoju zdobią piękne wzory rysowane mlekiem.


caffe latte w szklance na stole

Caffé latte to również mleczna kawa, która jest serwowana we Włoszech głównie w porze śniadania, to espresso z większą ilością mleka niż w cappuccino i tylko odrobiną pianki. Spienione mleko wlewa się do espresso, dzięki temu powstaje napój zmieszany z niewielką warstwą mlecznej pianki. Napój ten składa się z równych proporcji kawy i mleka. Podaje się go w wysokiej szklance na spodeczku, z długą łyżeczką do zamieszania.


latte machciato w szklankach na spodeczkach