top of page

Kawy mleczne dla opornych


caffe latte w szklance cappuccino w białej filizance

Czy wiesz, jaka jest różnica między caffé latte a latte macchiato? I czy caffé macchiato i latte macchiato to jest to samo? A gdzie w tym wszystkim jest cappuccino i flat white? Można się w tym pogubić, dlatego postaram się Ci to wszystko wyjaśnić.

Otóż wszystkie te kawy przyrządza się z dodatkiem mleka. Pierwsze trzy mają w nazwie słówko "latte", czyli po włosku mleko. Nazwa flat white również sugeruje, że jest to kawa biała. Cappuccino jest z nich wszystkich najbardziej znane i rozpoznawalne, więc z nim akurat jest najmniejszy problem.

Napoje te różnią się od siebie nie tylko ilością dodanego mleka do kawy, ale także mocą spienienia oraz kolejnością nalewania do filiżanki czy szklanki.


caffe macchiato trzy filiżanki wśród roślin w doniczkach

Caffé macchiato, znane też jako espresso macchiato, to "poplamione" espresso, czyli z odrobiną spienionego mleka, może być z ciepłym lub zimnym. Ten niewielki dodatek mleka nie zmienia całkowicie smaku kawy, a jedynie go przełamuje i w dalszym ciągu na pierwszym planie jest espresso. Kawę taką podaje się w małej filiżance i często wierzch napoju zdobią piękne wzory rysowane mlekiem.


caffe latte w szklance na stole

Caffé latte to również mleczna kawa, która jest serwowana we Włoszech głównie w porze śniadania, to espresso z większą ilością mleka niż w cappuccino i tylko odrobiną pianki. Spienione mleko wlewa się do espresso, dzięki temu powstaje napój zmieszany z niewielką warstwą mlecznej pianki. Napój ten składa się z równych proporcji kawy i mleka. Podaje się go w wysokiej szklance na spodeczku, z długą łyżeczką do zamieszania.


latte machciato w szklankach na spodeczkach

Latte macchiato, to z kolei przeciwieństwo caffé macchiato czyli tym razem mleko jest "poplamione" kawą. Napój ten to duża szklanka ciepłego spienionego mleka z dodatkiem espresso nalewanego od góry. Prawidłowo przygotowane latte macchiato powinno mieć trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku espresso, na górze piankę.

Podaje się je w wysokiej szklance o pojemności 300 ml z długa łyżeczką. Często też dekoruje się je posypką z kakao lub cynamonu, można też dodać syropy smakowe. Dzięki takim dodatkom można wyczarować za każdym razem inny smak.


A czym jest w takim razie często używane "latte'? Jeśli będziesz we włoskim barze i zamówisz właśnie "latte", to dostaniesz po prostu szklankę mleka bez kawy, ponieważ po włosku latte to mleko.


cappuccino w błękitnej filiżance

Cappuccino to najbardziej znana z włoskich kaw mlecznych, ulubiony napój Włochów na śniadanie. Składa się z 25 ml espresso, do którego dolewa się 125 ml odpowiednio spienionego mleka. Pianka na cappuccino powinna mieć 1 - 2 cm grubości oraz kremową, ciekłą konsystencje, pozbawioną widocznych pęcherzyków powietrza. Powierzchnia pianki nie powinna być idealnie biała, tylko "przybrudzona" smugami kawy. Mile widziane są również ozdobniki w postaci listka czy serduszka wykonane sprawna ręka baristy. Kawę podaje się w filiżance z grubej porcelany, którą uprzednio podgrzewa się, aby napój był dłużej ciepły. Dzięki temu cappuccino możemy pić powoli, delektując się jego słodyczą i aksamitną konsystencją mlecznej pianki.

Ciekawa jest też historia powstania samej nazwy tej kawy, która możesz poznać zaglądając do jednego z poprzednich artykułów na blogu.


flat white w białej filiżance i okulary na drewnianym stole

I na koniec zestawienia przedstawiam Ci kawę flat white, która nie dość, że nie pochodzi z Włoch, to jeszcze powstała trochę przez przypadek. Napój ten pojawił się w kawiarnianym menu pod koniec lat 80-tych w Australii i był wynikiem nieudanych działań baristy, który niezbyt dobrze spienił mleko do cappuccino. Wskutek tego powstała "płaska, biała" kawa. Dodatkowo jest ona przygotowana na podwójnym espresso, więc ma większą pobudzającą moc, co jest jej niewątpliwa zaletą. Mleko w tym napoju jest lekko spienione i tworzy tylko cienką warstwę pianki na wierzchu. Flat white podaje się w kubku lub dużej filiżance.

Kawa flat white dobrze się przyjęła nie tylko w Australii i Nowej Zelandii, gdzie jest bardzo popularna, ale za sprawą pewnej sieciowej kawiarni jest znana na całym świecie. Możesz ja zamówić praktycznie w większości kawiarni, gdziekolwiek będziesz.Reasumując: wszystkie te napoje kawowe różnią się ilością mleka, a także kolejnością łączenia go z kawą, czyli ważne jest, czy najpierw wlewa się do naczynia kawę czy mleko. Dzięki temu możemy wybierać, czy chcemy kawę z mlekiem, czy może mleko z kawą.

Wierzę, że udało mi się jasno i przejrzyście wyjaśnić Ci różnice w tych pysznych, mlecznych kawach i teraz już nie będzie problemów z zamawianiem ich w kawiarni lub przygotowaniem ich w domu. Będziesz też wiedzieć, w czym podać konkretną kawę, jak robi to zawodowy barista. 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym i klikniesz w serduszko na dole.


Polub nas również na Facebooku tutajOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page