top of page

Zdrowo i smacznie - kawa bezkofeinowa jako idealna alternatywa dla tradycyjnego espresso


Dłoń trzymająca białą filiżankę z kawą

Kawa bezkofeinowa – idealne rozwiązanie dla fanów kawy, którzy chcą uniknąć efektów pobudzenia po spożyciu napoju. I choć może się wydawać, że bez kofeiny brakuje tej magicznej iskry, która dodaje nam energii i pobudza nasze zmysły, to prawda jest taka, że kawa bezkofeinowa ma wiele zalet i jest dedykowana wielu osobom.

A czy wiedziałeś, że kawa bez kofeiny ma swoją historię związaną ze znanym poetą i unikalny proces produkcji?


Trochę historii


Pomnik Johanna Wolfganga von Goethe

Pierwsze próby stworzenia kawy bez kofeiny miały miejsce już w XIX wieku. Historia rozpoczęła się dzięki Johannowi Wolfgangowi von Goethe, który cierpiał na bezsenność z powodu nadmiernego spożycia kawy. Zdesperowany poeta poprosił przyjaciela, chemika Friedricha Runge, o pomoc w znalezieniu rozwiązania tego problemu. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że kofeina jest winowajcą jego bezsenności. Runge postanowił więc wyizolować kofeinę z ziaren kawy, co otworzyło drogę do powstania pierwszej kawy bezkofeinowej.


Filiżanka pełna brązowych ziaren kawy na tle koronkowej serwetki

Pionierem produkcji kawy bez kofeiny na dużą skalę był Niemiec, Ludwig Roselius, który przypadkiem odkrył, że ziarna kawy namoczone w morskiej wodzie tracą kofeinę, jednocześnie zachowując walory smakowe. To spowodowało, że w 1906 roku postanowił założyć firmę Cafe HAG, która produkowała kawę bezkofeinową na dużą skalę. Później w procesie produkcji używano benzenu jako rozpuszczalnika kofeiny, co jednak sprawiło, że taka kawa była szkodliwa dla zdrowia.

Jednak dopiero w latach 70-tych XX wieku naukowcy opracowali skuteczne i bezpieczne dla zdrowia metody dekofeinizacji ziaren kawowych.


Jak to się robi?


Istnieją trzy główne sposoby usuwania kofeiny: metodą wodno-rozpuszczalną, metodą rozpuszczalnikową oraz metodą dwutlenku węgla.


Zielone ziarna kawy na dłoni

Metoda wodno-rozpuszczalna tzw. metoda Swiss Water, polega na stosowaniu wody do usuwania kofeiny z ziaren kawy. Zielone ziarna kawy wielokrotnie moczy się w wodzie o odpowiedniej temperaturze, dzięki temu tracą one około 99% kofeiny. Proces ten jest całkowicie naturalny i nie używa się żadnych substancji chemicznych, co sprawia, że kawa pozostaje pełna smaku i aromatu.


Metoda rozpuszczalnikowa wykorzystuje substancje chemiczne do wydostania kofeiny z ziaren. Do tego celu używa się rozpuszczalników chemicznych, które przeszły pozytywne testy żywieniowe, między innymi octanu etylu lub chlorku metylenu.


Dwa białe opakowania kawy NocnaKawka

Inną popularną metodą jest proces CO2, w którym gaz dwutlenek węgla jest używany do ekstrakcji kofeiny z ziaren kawy. Proces ten polega na zanurzeniu zielonych ziaren w ciekłym dwutlenku węgla, który pozbawia je aż 98% kofeiny. Sposób ten także gwarantuje zachowanie naturalnego smaku kawy, choć może być nieco bardziej kosztowny. I tak właśnie powstaje nasza bezkofeinowa NocnaKawka.


Dla kogo jest kawa bezkofeinowa?


Kawa bezkofeinowa jest idealnym wyborem dla osób, które nie tolerują kofeiny ze względów zdrowotnych, np. z powodu wysokiego ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca czy problemów z trawieniem. Dla nich kawa bezkofeinowa jest świetną alternatywą, pozwalającą cieszyć się smakiem ulubionego napoju bez obaw o negatywne skutki spożycia kofeiny.


Również dla osób z nadwrażliwością na kofeinę, dla kobiet w ciąży czy matek karmiących piersią, kawa bezkofeinowa to doskonała alternatywa, która pozwala im cieszyć się ulubionym napojem, nie ryzykując negatywnych skutków zdrowotnych.Dla wszystkich, którzy chcą poprawić jakość swojego snu, wybierając kawę bezkofeinową, mogą mieć pewność, że nie zakłócą naturalnego rytmu swojego organizmu i będą w stanie zrelaksować się przed snem.


Podsumujmy


Reasumując, kawa bezkofeinowa to nie tylko świetne rozwiązanie dla osób wrażliwych na kofeinę, ale także dowód na to, jak zaawansowane są technologie przetwarzania ziaren kawowych.


Dwa białe opakowania kawy NocnaKawka na tle nocnego nieba

Dzięki różnym metodom dekofeinizacji możesz cieszyć się aromatycznym i smacznym napojem. Kawa bezkofeinowa to napój dedykowany wszystkim, którzy cenią sobie jakość i smak, niezależnie od ilości pobudzenia, jakie niesie ze sobą tradycyjna kawa.

Odkryj więc magię kawy bezkofeinowej i pozwól sobie na chwilę relaksu bez obawy o skutki uboczne - zasługujesz na to! Spróbuj sam i przekonaj się, że kawa bezkofeinowa może być równie pyszna jak ta tradycyjna!
 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się więcej o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym i klikniesz w serduszko na dole.

Zaobserwuj nas również na Facebooku tutaj oraz na Instagramie tutaj.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page