top of page

Ile kalorii ma kawa? Oto jest pytanie!

Zaktualizowano: 14 lip 2021


kawa czarna świeżo palona w filiżance

Czy wiesz, ile kalorii ma kawa? ⁣Takie pytanie zadają sobie osoby na diecie, ale również te, dla których, dla których ważne jest świadome odżywianie.

Sprawa jest prosta, jeśli pijemy taką bez dodatków, bo filiżanka czarnej kawy ( 100 ml ) ma ok. 2 kcal. Problem pojawia się dopiero przy kawie z mlekiem, śmietanką, cukrem czy innymi dodatkami. ⁣

Łyżeczka cukru ( płaska - 5 ml ) ma 20 kcal, czyli kubek kawy 200 ml z dwiema łyżeczkami cukru to już 44 kcal. ⁣


kawa z mlekiem cappuccino w filiżance

Trudniejsza sprawa jest z mlekiem, bo może mieć różną zawartość tłuszczu. I tak odtłuszczone mleko zwiększa kaloryczność kawy o 10 kcal na 100 ml, zaś mleko tłuste, 2-procentowe, o 20 kcal na 100 ml.

Czyli sumując wszystkie składniki: nasza kawa 200 ml z mlekiem 2% i 2 łyżeczkami cukru ma już 84 kcal. Dużo, prawda?⁣

Przeciętna caffe latte ma 55 kcal w 100 ml, cappuccino - 90 kcal, flat white z pełnotłustym mlekiem i 1 łyżeczką cukru - 140 kcal. 40 ml syropu do kawy ma aż 132 kcal - wyobrażasz to sobie ??⁣


kawa z mlekiem w kubku

Jednak prawdziwymi bombami kalorycznymi są kawy rozpuszczalne typu 2 w 1 lub 3 w 1. Zawierają one w swoim składzie bardzo dużo cukru i mleka w proszku, przy relatywnie niskiej ilości kawy. Ich kaloryczność plasuje się na poziomie przeszło 400 kcal w 100 g !! ⁣

Zaskakująco wysokie wartości mają także kawy zbożowe. Popularna inka w 100 g ma 340 kcal, natomiast kawa orkiszowa – 370 kcal.⁣

Kawa kuloodporna o pojemności ok. 470 ml z 2 łyżkami masła ( 27 g ) i 1 łyżką oleju kokosowego ( 14 g ) ma aż 325 kcal, ale można to zrozumieć, gdy ma ona nam zastąpić śniadanie lub energetyczny posiłek przed treningiem. O jej szczególnych właściwościach i przeznaczeniu możesz przeczytać tutaj.


Jeśli w ciągu dnia wypijasz kilka kubków kawy z mlekiem, cukrem lub syropem smakowym, to musisz brać pod uwagę, że spożywasz sporo nadprogramowych kalorii. Jeśli jesteś na diecie, to napoje kawowe z dodatkami powinieneś uwzględnić w swoim bilansie.

Według amerykańskich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Illinois te osoby, które piją czarną kawę, spożywają średnio około 69 kcal mniej dziennie niż ci, którzy dodają do kawy słodziki, śmietanę lub inne substancje. Ponad 60 % tych kalorii pochodzi z cukru, a większość pozostałych spożywanych kalorii stanowi tłuszcz.


 jabłka i centymetr dieta odchudzanie

Według badań ARC Rynek dla Cafe Monitor, najwięcej, bo aż 55 % Polaków wybiera mocno mleczną caffe' latte. Sporo osób ( 33% ) pije zazwyczaj cappuccino, podobna ilość preferuje espresso. Zwłaszcza wśród ludzi młodych królują kawy mleczne.

Czy wiesz, że wypicie jednej caffe' latte równa się zjedzeniu 1/5 tabliczki czekolady lub 1 jabłka? Czyż nie lepiej wybrać właśnie jabłko?


kawa czarna świeżo palona

Dlaczego więc dodaje się do kawy mleko i cukier? Jeśli masz słabej jakości kawę ciemno paloną, to dodatek tych składników maskuje gorycz i kiepski smak takiej kawy. Jeśli jednak zaopatrzysz się w kawę wysokiej jakości jasno bądź średnio paloną, to odkryjesz, że sama w sobie ma słodycz i przyjemny posmak orzechów, czekolady, owoców bądź korzennych przypraw. Dzięki temu nie musisz już dodawać do niej niczego więcej, żeby delektować się jej wspaniałym smakiem. O tym, co zrobić, żeby Twoja kawa zawsze była pyszna i aromatyczna przeczytasz tutaj.

I właśnie taka kawa jest najzdrowsza i ma tylko 2 kcal w 100 ml filiżance . I do takiej kawy możesz zjeść kawałek szarlotki bez wyrzutów sumienia.


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym.

Polub nas również na Facebooku tutaj

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Коментарі


bottom of page