top of page

Affogato al caffé - antidotum na letnie upały

Zaktualizowano: 30 cze 2021


kawa espresso w kryształowym kieliszku i lody w kryształowym pucharku

Czy kawa i lody to dobre połączenie? Moim zdaniem wyborne! Jeśli Ty też chcesz się o tym przekonać, to wypróbuj affogato al caffé, czyli lody zatopione w kawie. Podstawowy przepis jest banalnie prosty, za to smakuje wybornie. Taki deser chłodzi w upalny dzień oraz dostarcza zastrzyku energii, kiedy słońce i wysoka temperatura daje nam się we znaki.

Przygotowanie tej kawy jest naprawdę łatwe i nawet początkujący barista świetnie sobie z tym poradzi. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrej jakości lody waniliowe i przygotujesz mocny napar kawy w kawiarce lub porcję espresso. Świetna będzie do tego np. kawa Ethiopia Mocca Harar lub Brazil Sul de Minas.⁣

Teraz wystarczy nałożyć do filiżanki sporą gałkę lodów i delikatnie polać je porcją gorącej kawy i nasza włoska "utopiona" kawa jest gotowa.⁣ Dzięki temu możesz poczuć się jak w prawdziwej włoskiej kawiarni czy barze.Na włoskich portalach kulinarnych można również znaleźć przepisy na affogato al caffé przygotowane na bazie kawy wstępnie schłodzonej, dzięki temu lody tak szybko nie rozpuszczają się. Jest to świetna wersja kawowego deseru na upalny dzień. Nie dość, że przyjemnie chłodzi, to jeszcze możemy się nim dłużej delektować i oczarować swoich gości czymś naprawdę wyjątkowym.

Inną równie pyszną kawą, która z powodzeniem może zastąpić deser, jest piemoncki bicerin, o którym opowiadałam Ci w tym artykule. Może on być również ukoronowaniem upalnego, leniwego popołudnia.


lody na wafelkach w różnych smakach

W affogato al caffé możemy również poeksperymentować ze smakami lodów i zamiast klasycznych waniliowych użyć śmietankowych, fior di latte, z orzechami laskowymi lub pistacjowych. Ciekawe połączenie stanowią też lody czekoladowe lub kokosowe z kawą, dzięki temu uzyskamy niebanalny deser. Dodatek likieru takiego, jak amaretto czy kawowego, bądź nawet grappy również podkręci smak takiego deseru.

Nie od dziś wiadomo, że niewielki dodatek alkoholu do kawy sprawia, że taka kawa staje się bardzo wyjątkowa. Można się o tym przekonać próbując np.