top of page

Brazylijska kawa - skarb z Ameryki Południowej!


Mapa Brazylii i kompas

Kawa i Brazylia - to dwa pojęcia, które nierozerwalnie kojarzą się ze sobą. Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, co sprawia, że jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o jakość i ilość tego aromatycznego napoju.

Ale skąd właściwie wywodzi się ta miłość do kawy w Brazylii?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.


Historia uprawy kawy w Brazylii


Mężczyzna zbierający owoce kawowca z krzaka

Początki uprawy kawy w Brazylii sięgają okresu kolonialnego, kiedy to działał tam portugalski kupiec Francisco de Melo Palheta.

Legenda głosi, że to właśnie on przywiózł pierwsze ziarna kawy do Brazylii z Gujany Francuskiej i dzięki temu rozpoczęła się tam uprawa tego aromatycznego ziarna. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym i glebowym, kawa szybko stała się popularna i jej uprawa została rozpowszechniona na terenie całego kraju.


Gdzie rośnie najlepsza kawa?


Owoce kawowca

Brazylia jest podzielona na wiele regionów, w których uprawia się kawę. Najbardziej znane to Minas Gerais, São Paulo i Espirito Santo.

Każdy z tych regionów ma swoje unikalne cechy, które wpływają na smak i aromat kawy z danej lokalizacji. To właśnie dzięki różnorodności klimatu i gleby, kawa z Brazylii jest tak wyjątkowa i ceniona na całym świecie.


Wpływ niewolnictwa na produkcję kawy w Brazylii


Niestety istnieje także ciemna strona tej historii - niewolnictwo. Miało ono ogromny wpływ na uprawy kawy w Brazylii. W XIX wieku, kiedy zapotrzebowanie na kawę rosło, plantatorzy zaczęli korzystać z pracy niewolników, którzy pracowali na plantacjach w bardzo ciężkich warunkach. Choć niewolnictwo zostało zniesione w Brazylii w 1888 roku, jego złe skutki w postaci upokarzających warunków pracy i wyzysku pozostawiły trwały ślad w historii uprawy kawy w tym kraju.Dopiero w ostatnich latach wiele firm kawowych zaczęło podejmować działania mające na celu wyeliminowanie pracy w niegodnych warunkach z całego procesu produkcji kawy. Organizacje pozarządowe i międzynarodowe kampanie zwróciły uwagę na problem i naciskały na plantatorów, aby zapewnili godne warunki pracy swoim pracownikom.

Dzięki temu coraz więcej plantatorów kawy w Brazylii przestrzega kodeksów etycznych i poszanowania praw pracowników. Firmy kawowe szukają teraz sposobów na promowanie fair trade i sprawiedliwych warunków handlu ziarnami kawowca.


Sekret doskonałego smaku kawy z Brazylii


Owoce kawowca w dłoniach

Dlaczego właśnie tutaj rośnie tak wyjątkowa kawa? Otóż, tajemnica tkwi w idealnych warunkach klimatycznych, glebie oraz tradycji uprawy i produkcji.

Klimat Brazylii sprzyja uprawie kawy, ponieważ jest on doskonale dostosowany do wymagań rośliny. Stabilne temperatury, obfite opady deszczu oraz odpowiednia ilość słońca sprawiają, że ziarna kawy rosną zdrowe i pełne aromatu.

Dodatkowo, wysoko położone plantacje zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza, co również korzystnie wpływa na rozwój roślin.


Gleba w Brazylii jest bogata w składniki odżywcze, co przekłada się na smak ziaren kawy. Rośliny mają zapewnione wszystko, czego potrzebują do wzrostu, co daje niezwykłe efekty w postaci intensywnego aromatu i wyrazistego smaku.

Jednak to nie tylko warunki naturalne sprawiają, że kawa z Brazylii jest taka wyjątkowa. Duże znaczenie mają również tradycje uprawy i produkcji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.


Piec do palenia kawy

Kawa z Brazylii charakteryzuje się delikatnym, słodkim smakiem z nutami orzechowymi i czekoladowymi. Jest to kawa, która zachwyca swoją subtelnością i równowagą, co sprawia, że jest ceniona przez miłośników kawy na całym świecie.

Brazylia uprawia wiele różnych odmian kawy, ale najpopularniejsze to arabica i robusta.


Kawa arabica jest bardziej delikatna i subtelna w smaku, natomiast robusta charakteryzuje się wyraźniejszym i intensywniejszym smakiem. Obie odmiany są cenione za swoją jakość i aromat, co sprawia, że kawa z Brazylii jest tak wyjątkowa.

Jeśli chcesz poczuć właśnie tę łagodność, to koniecznie wypróbuj szlachetne ziarna Brazil Sul de Minas oraz Brazil Santos Mogiana. Natomiast jeśli wolisz nieco intensywniejsze doznania, to daj się porwać niezwykle intensywnej Brazil Fazenda Rainha lub Brazil Yellow Bourbon.


Jak się pije kawę w Brazylii?


Kobieta pije z żółtego kubka

Kultura picia kawy w Brazylii jest niezwykle bogata i różnorodna, od lat wpływająca na codzienne życie mieszkańców tego kraju.

Brazylia jest jednym z największych producentów kawy na świecie, przez co picie tego aromatycznego napoju jest dla Brazylijczyków niemalże rytuałem.


Tradycyjne sposoby parzenia kawy w Brazylii różnią się nieco od tych znanych nam z zachodu.

Jedną z najpopularniejszych metod jest tzw. "cafezinho" - czyli mała i intensywnie zaparzona czarna kawa, która serwowana jest w kawiarniach, restauracjach oraz domach.

Aby przygotować cafezinho, do garnuszka wsypuje się świeżo zmieloną kawę, dodaje cukier, a następnie zalewa się ją gorącą wodą. Taką mieszankę gotuje się kilkanaście minut, po czym przelewa się ją przez bawełniany filtr prosto do filiżanki. Ważne jest, aby kawa była dobrze zaparzona, ale jednocześnie niezbyt gorzka.


Biała filiżanka z kawą i dzbanek z mlekiem

Innym popularnym napojem kawowym w Brazylii jest "cascara". Ten specjalny napój przygotowuje się z osuszonych skórek owoców kawowca - tzw. "cascara". Skórki te są gotowane w wodzie wraz z cukrem i innymi dodatkami, tworząc napój o wyjątkowym smaku i aromacie. Cascara świetnie smakuje zarówno na gorąco, jak i na zimno z kostkami lodu oraz plasterkiem pomarańczy.


Nie można również zapomnieć o tradycyjnym "café com leite" - czyli kawie z mlekiem, która jest podstawą śniadań w Brazylii. Kawę z mlekiem serwuje się w dużych filiżankach, często podawaną z bułeczkami lub innymi smakołykami.


Flaga Brazylii

W Brazylii picie kawy jest nie tylko codziennym rytuałem, ale także sposobem na relaks i spędzenie czasu z bliskimi.

Kawa z Brazylii to nie tylko pyszny napój, ale także niezwykłe doświadczenie smakowe i aromatyczne. Dzięki bogatej historii uprawy kawy w tym kraju, każda filiżanka kawy brazylijskiej jest wyjątkowa i pełna fascynujących smaków. Nie ma wątpliwości, że Brazylia jest prawdziwym rajem dla miłośników kawy na całym świecie.

Dlatego jeśli chcecie poczuć klimat Ameryki Południowej w filiżance kawy, koniecznie spróbujcie naszych wyjątkowych kaw brazylijskich! 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się więcej o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym i klikniesz w serduszko na dole.

Zaobserwuj nas również na Facebooku tutaj oraz na Instagramie tutaj.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page