top of page

Arabica czy Robusta - która kawa zrobi większe wrażenie na Twoich kubkach smakowych ?


Dłoń zrywa czerwone owoce kawy z krzewu

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie, a w dzisiejszych czasach kawosze mogą wybierać spośród jej wielu różnych odmian.

Dwoma najpopularniejszymi gatunkami uprawnymi są kawa arabska ( Coffea arabica ), potocznie zwana arabiką oraz kawa kongijska ( Coffea canephora ), znana jako robusta.

Obie oferują niepowtarzalne smaki i aromaty, ale istnieją znaczne różnice między nimi, które w tym artykule chcę Ci przybliżyć.


Warunki uprawy


Mężczyzna i kobieta w kapeluszu oglądają krzew kawy

Kawa arabika jest rośliną bardziej delikatną i subtelniejszą, wymaga znacznie lepszych stanowisk do uprawy położonych na większych wysokościach nad poziomem morza. Wymaga ona specyficznych warunków klimatycznych, takich jak duża wilgotność, niższe temperatury i duża ilość deszczu, a także żyznej gleby. Plantacje tej kawy zwykle zlokalizowane się na wysokościach od 800 do 2200 m npm. Uprawia się ją w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce oraz w Azji.


Ponadto rośliny kawy arabskiej są bardziej podatne na choroby i szkodniki, a także na zmiany klimatyczne, które zachodzą na świecie. Dają też niższe plony niż robusta.

W naszej ofercie znajdziesz arabiki z Brazylii, Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Etiopii oraz z Indii.Kawa robusta natomiast może być uprawiana na znacznie niższych wysokościach, jej uprawa jest możliwa na plantacjach położonych już od 200 m npm. Najwięcej plantacji kawy kongijskiej spotyka się w Azji oraz w Afryce.

Rośliny kawy robusty wytrzymują znacznie wyższe temperatury powietrza, są łatwiejsze w uprawie i dużo mniej wymagające. Zaczynają wcześniej owocować niż arabika i dają dużo większe plony. Ponadto dzięki większej zawartości kofeiny są naturalnie chronione przed szkodnikami oraz są mniej podatne na choroby.