top of page

Arabica czy Robusta - która kawa zrobi większe wrażenie na Twoich kubkach smakowych ?

Zaktualizowano: 15 lis 2023


Dłoń zrywa czerwone owoce kawy z krzewu

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie, a w dzisiejszych czasach kawosze mogą wybierać spośród jej wielu różnych odmian.

Dwoma najpopularniejszymi gatunkami uprawnymi są kawa arabska ( Coffea arabica ), potocznie zwana arabiką oraz kawa kongijska ( Coffea canephora ), znana jako robusta.

Obie oferują niepowtarzalne smaki i aromaty, ale istnieją znaczne różnice między nimi, które w tym artykule chcę Ci przybliżyć.


Warunki uprawy


Mężczyzna i kobieta w kapeluszu oglądają krzew kawy

Kawa arabika jest rośliną bardziej delikatną i subtelniejszą, wymaga znacznie lepszych stanowisk do uprawy położonych na większych wysokościach nad poziomem morza. Wymaga ona specyficznych warunków klimatycznych, takich jak duża wilgotność, niższe temperatury i duża ilość deszczu, a także żyznej gleby. Plantacje tej kawy zwykle zlokalizowane się na wysokościach od 800 do 2200 m npm. Uprawia się ją w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce oraz w Azji.


Ponadto rośliny kawy arabskiej są bardziej podatne na choroby i szkodniki, a także na zmiany klimatyczne, które zachodzą na świecie. Dają też niższe plony niż robusta.

W naszej ofercie znajdziesz arabiki z Brazylii, Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Etiopii oraz z Indii.Kawa robusta natomiast może być uprawiana na znacznie niższych wysokościach, jej uprawa jest możliwa na plantacjach położonych już od 200 m npm. Najwięcej plantacji kawy kongijskiej spotyka się w Azji oraz w Afryce.

Rośliny kawy robusty wytrzymują znacznie wyższe temperatury powietrza, są łatwiejsze w uprawie i dużo mniej wymagające. Zaczynają wcześniej owocować niż arabika i dają dużo większe plony. Ponadto dzięki większej zawartości kofeiny są naturalnie chronione przed szkodnikami oraz są mniej podatne na choroby.

Głównym producentem arabiki jest Brazylia, natomiast najwięcej robusty pochodzi z upraw w Wietnamie.


Smak oraz zawartość kofeiny

Ziarna palonej kawy na jutowym worku

Pod względem smaku, kawa arabika ma bardziej delikatny, aksamitny i kwiatowy smak, z nutami orzechów i owoców, podczas gdy kawa robusta ma silniejszy, gorzki smak, z nutami kakao, cytrusów i ziemi.

Okazuje się też, że ziarna arabiki zawierają około 60 % więcej lipidów oraz prawie 2 razy więcej cukrów niż ziarna robusty. Przekłada się to na na smak kawy i dlatego arabika jest pod tym względem bardziej pożądana.


Gęste espresso leje się do białej filiżanki

Kawa arabica zawiera mniej kofeiny niż kawa robusta. W kawie arabskiej jej zawartość waha się między 0,9 a 1,5 %, natomiast ta kongijska zawiera jej 2 do 2,5 %. Dlatego też, jeśli ktoś odczuwa negatywne skutki po wypiciu zbyt wielu filiżanek kawy, może chcieć wybrać arabikę.


Ponadto, kawa arabika ma bardziej złożoną strukturę chemiczną niż kawa robusta. Arabika zawiera wiele różnych kwasów organicznych, takich jak kwas kawowy i chinowy, które nadają jej subtelny smak, a także flawonole, które stanowią bogate źródło przeciwutleniaczy. W kawie robusta, zaś dominuje kwas chlorogenowy, który nadaje jej wyraźniejszy, gorzki smak.


Co ciekawe, z robusty uzyskamy gęstszą i bardziej stabilną cremę, czyli piankę na espresso, dlatego też często tworzy się mieszanki obu tych kaw do parzenia w ekspresach ciśnieniowych. W naszej ofercie znajdziesz dwie takie mieszanki dedykowane do ekspresów oraz kawiarki, a są to LotnaKawka oraz SzybkaKawka.Wygląd ziarna

Brązowe ziarna kawy na białym tle

Różnice w wyglądzie wypalonego ziarna można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Ziarna kawy arabiki są dość płaskie i mają nieco wydłużony kształt. Z tej bardziej płaskiej strony znajduje się niewielkie pęknięcie w kształcie litery S.

Ziarna robusty natomiast są mniejsze, bardziej okrągłe, z prostym pęknięciem na środku.


Cena

Jutowe worki z wypaloną kawą

Ostatnią różnicą między tymi dwoma gatunkami jest cena. Arabika jest znacznie droższa niż robusta ze względu na jej wyjątkowe wymagania dotyczące uprawy i zbioru. Kawa arabika ma więc zwykle wyższą wartość na rynku. Choć poziom kofeiny w kawie robusta jest wyższy, to jednak arabika uważana jest za "elitarną" odmianę, o wyjątkowym smaku i aromacie.

Ze względu na znacznie niższą cenę i dużą dostępność ziarna robusty wykorzystuje się głównie do produkcji kawy rozpuszczalnej oraz w ogólnie dostępnych "marketowych" mieszanek.


Podsumowując, arabika i robusta są dwoma odmiennymi gatunkami kawy, które oferują unikalne smaki i aromaty. Podczas gdy arabika słynie z delikatności i subtelności, robusta charakteryzuje się silnym, gorzkim smakiem.

Na szczęście mamy olbrzymią różnorodność zarówno kaw jednorodnych ( z jednej odmiany ), jak i mieszanek samych arabik oraz obu gatunków, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ostatecznie jednak wybór zależy od gustu i preferencji smakowych każdego miłośnika kawy.
 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się więcej o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym i klikniesz w serduszko na dole.

Zaobserwuj nas również na Facebooku tutaj

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page