top of page

Kawa czy herbata?


hongkong espresso w filizance

A może kawa i herbata razem w jednej filiżance? Dlaczego nie?

Okazuje się, że w Azji już ktoś to przetestował dawno temu i wskutek takiego eksperymentu powstało hongkong espresso. Dzięki połączeniu herbacianej teiny z intensywną kofeiną z kawy otrzymujemy naturalny, silnie pobudzający napój energetyczny. Stanowi on świetną alternatywę dla gotowych napojów pobudzających, w których mamy duże ilości cukru i substancji chemicznych, wpływających negatywnie na nasze zdrowie. Jak się jednak okazuje, niesprzyjające zdrowiu specyfiki z powodzeniem zastąpić możemy naturalnym drinkiem pobudzającym przygotowanym na bazie kawy i herbaty. Zwolennikom oryginalnych połączeń smakowych polecam wypróbowanie nietypowego połączenia, które wzmocni stymulujące działanie "małej czarnej". Hongkong espresso powoduje silne i natychmiastowe pobudzenie, jest więc chętnie spożywana w sytuacjach wzmożonego wysiłku psychicznego.
Przepis jest banalnie prosty. Otóż wystarczy zaparzyć swoją ulubioną herbatę, może to być dobrej jakości czarna Darjeeling lub Earl Grey, może być też zielona, potrzebujemy jej ok. 70 ml. Następnie przygotowujemy espresso z dodatkiem niewielkiej ilości zimnego mleka, wszystko razem łączymy w jednej filiżance i jeśli lubimy, to możemy dodać odrobinę cukru i gotowe. Napój ten dobrze smakuje na gorąco jak i na zimno z lodem jako mrożony drink.

Jeśli użyjesz do espresso mieszanki arabiki i robusty, np. naszej Ethiopia Crema lub India Crema, to takie połączenie kofeiny z kawy z teiną z herbaty da Ci silne i natychmiastowe pobudzenie i potrzebny zastrzyk energii do pracy umysłowej i fizycznej. Świetnie się sprawdzi również w długiej i nużącej podróży, kiedy trzeba się skoncentrować na prowadzeniu pojazdu.


kawa ziarnista świeżo palona

Przygotowując napoje na bazie kawy i herbaty warto też znać zawartość kofeiny w obu składnikach, jej nadmiar przynosić może niepożądane dla organizmu efekty, jak odczucie lęku, niepokoju, zaburzenia snu czy nudności. Rekomenduje się, aby dorosły, zdrowy człowiek spożywał jej nie więcej, niż 400 mg dziennie. O tym, ile jest kofeiny w rożnych napojach przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów tutaj.

Innym pobudzającym i dodającym energii napojem kawowym jest kuloodporna kawa, czyli bulletproof coffee, o którym możesz przeczytać tutaj. Można ją potraktować jako napój przed treningiem lub większym wysiłkiem, ale także jako alternatywę śniadania.

Wierzę, że ten artykuł zachęci Cię do eksperymentowania i próbowania nowych smaków i połączeń kawowych, może nie zawsze oczywistych, ale na pewno zdrowszych niż syntetyczne napoje energetyzujące, które zawierają niezdrowe składniki w zbyt wysokich dawkach i nieodpowiednich proporcjach oraz duże ilości cukru.
 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym.

Polub nas również na Facebooku tutaj


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page