top of page

Kawa jest zdrowa? Zdecydowanie tak!

Zaktualizowano: 30 wrz 2020


Kawa to najpopularniejszy napój zaraz po wodzie. Dzięki wieloletnim badaniom medycznym przeprowadzonym na całym świecie można z całą pewnością powiedzieć, że kawa jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych. Wg Boba Arnota, autora książki "Kawa dla zdrowia", regularne picie tego napoju wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, wzmacnia wydajność organizmu, wspomaga odchudzanie i wspiera w walce z najgroźniejszymi chorobami naszych czasów: schorzeniami serca, cukrzycą, rakiem oraz chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Nowe badania przytoczone przez wyżej wymienionego autora udowadniają, że nasz ulubiony codzienny rytuał picia aromatycznej, pysznej kawy jest dla nas zdrowszy niż sądziliśmy.


Wiecie, dzięki czemu kawa działa tak pozytywnie? Po pierwsze dzięki kofeinie, która pomaga się rozbudzić, jednocześnie przyspiesza metabolizm, skraca czas reakcji, dodaje sił a nawet sprawia, ze czujemy się szczęśliwsi.

Prawdziwa magia kawy jednak kryje się w polifenolach, w które te ziarna są bardzo zasobne. Najważniejszym z nich jest kwas chlorogenowy, czyli w skrócie CGA. Występuje on w nasionach kawy, kakaowca, w owocach aronii, morwy i czarnej jagody, także w miodzie, w bulwach ziemniaka, pomidorach oraz w herbacie. Pełni on szereg funkcji w naszym organizmie, ale przede wszystkim łagodzi stany zapalne i stan pobudzenia wywołany przez kofeinę, spowalnia puls, zmniejsza nerwowość i niepokój. Jest także silnym przeciwutleniaczem. Obniża też poziom cukru we krwi oraz zmniejsza wchłanianie cukru w przewodzie pokarmowym.


Najwięcej CGA znajdziemy w zielonych ziarnach kawy. Później wskutek procesu palenia zmniejsza się jego ilość, jednak wciąż w ziarnach jasno i średnio palonych utrzymuje się wysoki poziom. Dopiero palenie w wysokich temperaturach powyżej 221 stopni C , co ma miejsce w dużych przemysłowych palarniach, gdzie otrzymujemy ciemne ziarna w bardzo krótkim czasie, utrata jest bardzo duża, bo ponad 75%. Najmniej kwasu chlorogenowego będzie miała kawa wypalana na sposób włoski, ponieważ w tej metodzie używa się temperatury 245 stopni C.

Jeśli zatem chcemy, aby kawa poza doznaniami smakowymi i zapachowymi miała też właściwości prozdrowotne, wybierajmy ziarna jasno i średnio palone, które charakteryzują się wysokim stężeniem tak potrzebnych nam polifenoli. Wszystkie nasze kawy charakteryzują się jasnym bądź średnim stopniem palenia, dlatego możecie się w pełni cieszyć ich nie tylko walorami smakowymi i zapachowymi, ale przede wszystkim zdrowotnymi. Więcej o rodzajach dostępnych odmian i charakterystyce przeczytacie tutaj. 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach! Polub nas również na Facebooku tutaj

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page