top of page

Kawa Specialty - co to takiego?

Zaktualizowano: 30 wrz 2020

Zagłębiając się w temat jakości ziarna kawy okazuje się, ze pierwsza klasyfikacja następuje po zbiorze, a przed wypaleniem, kiedy ziarno jest jeszcze zielone. Ze względu na liczbę znalezionych defektów, jak np. zepsute ziarno, połamane, uszkodzone przez szkodniki, niedojrzałe, spleśniałe, itp., nasiona kawy dzieli się na 5 podstawowych segmentów:


  • - SPECIALTY - kawa najwyższej jakości

  • - PREMIUM - bardzo dobra jakość

  • - EXCHANGE - kawa dobra

  • - BELOW STANDARD - poniżej standardu

  • - OFF - zła, odpad


Co ciekawe, kawy, które zostają sklasyfikowane jako odpad ze względu na ciała obce, zapachy, obecność ziaren spleśniałych czy sfermentowanych, wcale nie trafiają na śmietnik. To właśnie te ziarna wykorzystuje przemysł i to z nich powstają mieszanki, które potem stoją na sklepowych półkach. Wystarczy takie ziarna wypalić bardzo krótko w bardzo wysokiej temperaturze, żeby uzyskać ciemne ziarno, często lekko tłustawe i błyszczące. A z takiej kawy uzyskamy napar o dużej goryczy, kwaskowy z aromatem spalenizny czy asfaltu.



Natomiast sektor rzemieślniczy, to znaczy małe palarnie, które wypalają nieduże ilości kawy na raz, wykorzystując do tego ziarna wysokiej jakości, niższą temperaturę i dłuższy czas wypalania, produkują kawy o zdecydowanie jaśniejszej barwie i całej gamie smaków i zapachów, które mogą się wydobyć dzięki takiemu procesowi. Taka kawa po zaparzeniu smakuje zupełnie inaczej, jest łagodna i słodkawa, możemy w niej wyczuć nuty czekolady, owoców, przypraw czy tytoniu w zależności od gatunku oraz sposobu obróbki przed paleniem. Na szczególną uwagę zasługują kawy pochodzące z obróbki miodowej, o której możecie przeczytać tutaj, które charakteryzują się niezwykle bujnym aromatem i bogatym smakiem. Natomiast kawa India Monsooned Malabar dzięki procesowi monsunowania, o którym dowiesz się więcej tutaj, nabiera lekko dymnego, tytoniowego zapachu i orzechowego smaku.