top of page
  • Magdalena Małagowska

Kawa Specialty - co to takiego?

Zaktualizowano: 30 wrz 2020

Zagłębiając się w temat jakości ziarna kawy okazuje się, ze pierwsza klasyfikacja następuje po zbiorze, a przed wypaleniem, kiedy ziarno jest jeszcze zielone. Ze względu na liczbę znalezionych defektów, jak np. zepsute ziarno, połamane, uszkodzone przez szkodniki, niedojrzałe, spleśniałe, itp., nasiona kawy dzieli się na 5 podstawowych segmentów:


  • - SPECIALTY - kawa najwyższej jakości

  • - PREMIUM - bardzo dobra jakość

  • - EXCHANGE - kawa dobra

  • - BELOW STANDARD - poniżej standardu

  • - OFF - zła, odpad


Co ciekawe, kawy, które zostają sklasyfikowane jako odpad ze względu na ciała obce, zapachy, obecność ziaren spleśniałych czy sfermentowanych, wcale nie trafiają na śmietnik. To właśnie te ziarna wykorzystuje przemysł i to z nich powstają mieszanki, które potem stoją na sklepowych półkach. Wystarczy takie ziarna wypalić bardzo krótko w bardzo wysokiej temperaturze, żeby uzyskać ciemne ziarno, często lekko tłustawe i błyszczące. A z takiej kawy uzyskamy napar o dużej goryczy, kwaskowy z aromatem spalenizny czy asfaltu.Natomiast sektor rzemieślniczy, to znaczy małe palarnie, które wypalają nieduże ilości kawy na raz, wykorzystując do tego ziarna wysokiej jakości, niższą temperaturę i dłuższy czas wypalania, produkują kawy o zdecydowanie jaśniejszej barwie i całej gamie smaków i zapachów, które mogą się wydobyć dzięki takiemu procesowi. Taka kawa po zaparzeniu smakuje zupełnie inaczej, jest łagodna i słodkawa, możemy w niej wyczuć nuty czekolady, owoców, przypraw czy tytoniu w zależności od gatunku oraz sposobu obróbki przed paleniem. Na szczególną uwagę zasługują kawy pochodzące z obróbki miodowej, o której możecie przeczytać tutaj, które charakteryzują się niezwykle bujnym aromatem i bogatym smakiem. Natomiast kawa India Monsooned Malabar dzięki procesowi monsunowania, o którym dowiesz się więcej tutaj, nabiera lekko dymnego, tytoniowego zapachu i orzechowego smaku.Pierwsze wrażenie może być nawet dziwne, bo bliżej jej do dobrej jakości, aromatycznej herbaty niż do kawy, którą piliśmy do tej pory i uznawaliśmy jej smak i zapach za typowy dla tego napoju. Jednak zagłębiając się w smaki i aromaty kaw wysokiej jakości, z różnych metod obróbki, jasno palonych, z różnych stron świata, gdzie na smak wpływa rodzaj gleby, wysokość uprawy, szczególny klimat dajemy sobie możliwość poznania naszych upodobań smakowych dzięki szerokiej gamie gatunków i odmian kaw rzemieślniczych, które rynek dziś oferuje. Zadajmy sobie pytanie: czy zostajemy przy tym, co znaliśmy do tej pory, czy wyruszamy w podróż w nieznane, co może zmienić nasz punkt widzenia na najbardziej popularny napój na świecie, jakim jest kawa? Zapraszamy Was na tą wędrówkę z Megan Coffee!! My już w nią wyruszyliśmy jakiś czas temu :-)

 

Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!


Polub nas również na Facebooku tutaj

49 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page