top of page

Mazurek kawowy czyli ulubione ciasto wielkanocne mojej rodziny

Zaktualizowano: 31 mar


Kobieta w kuchni robi ciasto

Kilkanaście lat temu znalazłam ten przepis w jakimś dodatku do gazety i postanowiłam go wypróbować. Mazurek tak przypadł do gustu mojej rodzinie, że teraz musi się pojawiać co roku na wielkanocnym stole. Krem z tego przepisu można wykorzystać również do babeczek lub kruchych tartaletek. Kawę rozpuszczalną używaną w tym przepisie zawsze pożyczam od Mamy, gdyż sama w domu jej nie używam i jest to jedyne ustępstwo, na jakie mogę się zgodzić, jeśli chodzi o ten produkt ;-)


Przepis

Ciasto kruche:

Kobieta rozwałkowuje kruche ciasto drewnianym wałkiem

Spód do mazurka robimy z ciasta kruchego, możemy tu wykorzystać swój sprawdzony przepis. Ja robię ciasto z 300 g mąki, 200 g masła, 100 g drobnego cukru, 1 żółtka i 2 łyżek kwaśnej śmietany. Z podanych składników zagniatam ciasto, schładzam je ok. 30 minut w lodówce, następnie rozwałkowuję je na cienki placek wielkości foremki, nakłuwam widelcem i piekę 12 - 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.


Krem kawowy:

Krucha tarta z kremem na talerzu

Na krem potrzebujemy 100 g mleka w proszku, 150 g drobnego cukru, 100 g masła, 50 ml wrzącej wody, 1 łyżkę kawy rozpuszczalnej w proszku oraz 1 łyżkę cukru pudru. Rozpuszczamy masło. Wszystkie suche składniki mieszamy w misce, dolewamy wrzącą wodę i miksujemy na wysokich obrotach do uzyskania jednolitej masy. Następnie dolewamy masło i wszystko jeszcze chwilę mieszamy mikserem.


Wykończenie:

Ciasto z kremem i migdałami na białym talerzu