top of page

Co naukowiec powie Ci o kawie?


kawa arabika 100% w białej filiżance

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie i właśnie dlatego jest tak dobrze poznany i przebadany. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań wpływu picia kawy na poszczególne organy człowieka, a także na jego zachowanie, samopoczucie i procesy poznawcze. Wyniki tych badań świadczą o tym, że kawa jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie, o czym już wcześniej pisaliśmy tutaj. Ostatnio znalazłam informacje o kilku ciekawych badaniach, których wyniki mnie zaskoczyły.kawa świeżo palona frenchpress

Czy wiesz, że według naukowców kawa pita w ilości ok. 4 filiżanek dziennie nie uzależnia, a wręcz przeciwnie: poszerza życie społeczne i umysłowe ??

Badania pokazują, że picie kawy przedłuża statystycznie życie i sprawność poznawczą, nie można tego postrzegać w aspekcie uzależnienia czy szkodliwości.

Według dr n. med. Sławomira Murawca, członka zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, bardzo ważnym i ciekawym wątkiem jest wpływ kawy na zapobieganie chorób, które powodują uszkodzenia mózgu jak np. choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Szacuje się, że w ok. 30 % zmniejsza się ryzyko wystąpienia tych chorób u osób, które przez wiele lat piły kawę w ilościach 3 do 5 filiżanek dziennie.

Ważne jest to, jak pisze dr Murawiec, że w ostatnim czasie kawa przestała być traktowana jako używka, a bardzo wiele publikacji naukowych mówi o korzystnym wpływie kawy na zdrowie, jeśli chodzi o ośrodkowy układ nerwowy i psychikę.


zapach aromat kawy świeżo palonej

Nie tylko picie kawy jest dla naszego organizmu korzystne, również sam jej zapach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Według badania opublikowanego w ubiegłym roku w Journal of Environmental Psychology zapach kawy poprawia nasze zdolności poznawcze, optymalizuje zdolność skupienia uwagi oraz umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów.

Jej aromat pozytywnie wpływa też na nasze samopoczucie, dzięki temu jesteśmy bardziej zrelaksowani i nasz poziom zadowolenia wzrasta. Dlatego też często w sklepach rozpyla się zapach kawy, żeby klienci chętniej i łatwiej podejmowali decyzje zakupowe. ⁣