top of page

Co naukowiec powie Ci o kawie?


kawa arabika 100% w białej filiżance

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie i właśnie dlatego jest tak dobrze poznany i przebadany. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań wpływu picia kawy na poszczególne organy człowieka, a także na jego zachowanie, samopoczucie i procesy poznawcze. Wyniki tych badań świadczą o tym, że kawa jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie, o czym już wcześniej pisaliśmy tutaj. Ostatnio znalazłam informacje o kilku ciekawych badaniach, których wyniki mnie zaskoczyły.kawa świeżo palona frenchpress

Czy wiesz, że według naukowców kawa pita w ilości ok. 4 filiżanek dziennie nie uzależnia, a wręcz przeciwnie: poszerza życie społeczne i umysłowe ??

Badania pokazują, że picie kawy przedłuża statystycznie życie i sprawność poznawczą, nie można tego postrzegać w aspekcie uzależnienia czy szkodliwości.

Według dr n. med. Sławomira Murawca, członka zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, bardzo ważnym i ciekawym wątkiem jest wpływ kawy na zapobieganie chorób, które powodują uszkodzenia mózgu jak np. choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Szacuje się, że w ok. 30 % zmniejsza się ryzyko wystąpienia tych chorób u osób, które przez wiele lat piły kawę w ilościach 3 do 5 filiżanek dziennie.

Ważne jest to, jak pisze dr Murawiec, że w ostatnim czasie kawa przestała być traktowana jako używka, a bardzo wiele publikacji naukowych mówi o korzystnym wpływie kawy na zdrowie, jeśli chodzi o ośrodkowy układ nerwowy i psychikę.


zapach aromat kawy świeżo palonej

Nie tylko picie kawy jest dla naszego organizmu korzystne, również sam jej zapach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Według badania opublikowanego w ubiegłym roku w Journal of Environmental Psychology zapach kawy poprawia nasze zdolności poznawcze, optymalizuje zdolność skupienia uwagi oraz umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów.

Jej aromat pozytywnie wpływa też na nasze samopoczucie, dzięki temu jesteśmy bardziej zrelaksowani i nasz poziom zadowolenia wzrasta. Dlatego też często w sklepach rozpyla się zapach kawy, żeby klienci chętniej i łatwiej podejmowali decyzje zakupowe. ⁣


kawa świeżo palona cold brew

Czy wiesz, że według naukowców z Thomas Jefferson University kawa parzona na gorąco, czyli w tradycyjny sposób, ma wyższy poziom przeciwutleniaczy, niż kawa przyrządzana na zimno np. metodą macerowania typu cold brew? Chodzi tu o to, czy zmielone ziarna zalewamy gorącą czy zimną wodą.

Przeciwutleniacze, czyli tzw. antyoksydanty, uważa się za odpowiedzialne za niektóre korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy. Istnieją dobrze udokumentowane badania, które pokazują, że ​​kawa parzona na gorąco wpływa na zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów, cukrzycy i depresji.

Wniosek jest jeden: dla naszego zdrowia zdecydowanie korzystniej jest pić kawę parzoną w tradycyjny sposób, czyli na gorąco. Muszę powiedzieć, że zaskoczyła mnie ta informacja, myślałam, że sposób parzenia nie ma znaczenia, a okazało się, że nie jest on obojętny. Z przytoczonych powyżej badań jasno wynika, że kawa nie tylko nie szkodzi, ale wpływa pozytywnie na wiele aspektów działania naszego organizmu. Jeśli tylko spożywamy ją z umiarem, czyli nie więcej niż 4 filiżanki dziennie, to może nam to przynieść mnóstwo korzyści. A zatem pijmy kawę na zdrowie!
 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach! Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym.

Polub nas również na Facebooku tutaj


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page