top of page

Kwaśność a kwasowość kawy - jak odróżnić te dwie cechy?

Czy wiesz, co oznacza kwaśność i kwasowość kawy? ⁣


owoce kawowca po zbiorze

Nasi klienci często pytają nas o to, która kawa jest najmniej kwaśna? W tym artykule postanowiłam wyjaśnić dokładnie tę kwestię, gdyż mamy dwie cechy ziaren kawy, kwaśność i kwasowość, które należałoby omówić dokładniej.

Kwaśność dotyczy kawy o niskiej jakości, czyli niedojrzałych, nierzadko pokrytych pleśnią, zleżałych i starych ziaren. Zwykle taka kawa jest mocno palona, aby ukryć nieprzyjemne dla smaku wady ziarna. ⁣

Kwasowość dotyczy natomiast owocowego posmaku kawy i świadczy o wysokiej jakości ziaren. Dobrej jakości ziarna są zwykle jasno lub średnio palone. Dzięki kwasowości kawa zyskuje szlachetny rys i specyficzny profil smakowy. Kwasowość zależy także od regionu uprawy krzewów kawowca. Z Ameryki Środkowej i Południowej pochodzą łagodne w smaku kawy. Kawy afrykańskie zbierane w Kenii, Rwandzie czy Etiopii mają z reguły wyższą kwasowość.⁣


kawa espresso arabika 100% kawa ziarnista Brazylia

Kawa o wysokiej kwasowości określana jest jako rześka, orzeźwiająca, żywa. Taka wysoka kwasowość sprawia, że napar jest po prostu smaczny i możemy się doszukać w nim nut owocowych, np. mandarynki, wiśni czy limonki. Spróbujcie naszej kawy India Deluxe z obróbki "honey", to najbardziej owocowa kawa w naszym asortymencie, o zdecydowanym smaku i aromacie wiśniowo - migdałowym.

Kawa z niską kwasowością jest delikatna w smaku, ze słabo wyczuwalnymi nutami owocowymi. I taka jest np. India Monsooned Malabar, o delikatnych nutach orzecha laskowego i drewna. Łagodność tej kawy wynika ze specyficznego rodzaju obróbki, czyli monsunowania, któremu ziarna są poddawane po zbiorze. Jest to bardzo ciekawy proces, który swoją genezę ma w czasach Cesarstwa Indyjskiego za panowania Brytyjczyków na Półwyspie Indyjskim. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.


dwie osoby piją kawę Megan Coffee

Reasumując: kwasowość jest w kawie elementem pożądanym i może być wyczuwalna w różnym stopniu w zależności od tego, skąd pochodzą ziarna kawy i jaki jest stopień palenia. Na naszych opakowaniach kwasowość oznaczamy w 3 - stopniowej skali, gdzie 1 oznacza małą kwasowość, 2 - średnią, a 3 - zdecydowanie wyczuwalną.⁣ Dzięki temu możesz wybrać kawę dopasowaną do swoich gustów smakowych. Wierzę, że teraz doskonale odróżnisz dobrej jakości kawę ziarnistą odznaczającą się przyjemną kwasowością od tych kwaśnych ciemno palonych ziaren słabej jakości.


Zajrzyj też do naszego artykułu z odpowiedziami na pozostałe ważne pytania klientów, abyś mógł łatwiej wybrać odpowiednią kawę dla siebie.
 


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się do naszego newslettera w stopce poniżej, by dowiedzieć się o najnowszych promocjach i wpisach!

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł znajomym.

Polub nas również na Facebooku tutaj

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page