top of page

Kwaśność a kwasowość kawy - jak odróżnić te dwie cechy?

Czy wiesz, co oznacza kwaśność i kwasowość kawy? ⁣


owoce kawowca po zbiorze

Nasi klienci często pytają nas o to, która kawa jest najmniej kwaśna? W tym artykule postanowiłam wyjaśnić dokładnie tę kwestię, gdyż mamy dwie cechy ziaren kawy, kwaśność i kwasowość, które należałoby omówić dokładniej.

Kwaśność dotyczy kawy o niskiej jakości, czyli niedojrzałych, nierzadko pokrytych pleśnią, zleżałych i starych ziaren. Zwykle taka kawa jest mocno palona, aby ukryć nieprzyjemne dla smaku wady ziarna. ⁣

Kwasowość dotyczy natomiast owocowego posmaku kawy i świadczy o wysokiej jakości ziaren. Dobrej jakości ziarna są zwykle jasno lub średnio palone. Dzięki kwasowości kawa zyskuje szlachetny rys i specyficzny profil smakowy. Kwasowość zależy także od regionu uprawy krzewów kawowca. Z Ameryki Środkowej i Południowej pochodzą łagodne w smaku kawy. Kawy afrykańskie zbierane w Kenii, Rwandzie czy Etiopii mają z reguły wyższą kwasowość.⁣


kawa espresso arabika 100% kawa ziarnista Brazylia

Kawa o wysokiej kwasowości określana jest jako rześka, orzeźwiająca, żywa. Taka wysoka kwasowość sprawia, że napar jest po prostu smaczny i możemy się doszukać w nim nut owocowych, np. mandarynki, wiśni czy limonki. Spróbujcie naszej kawy India Deluxe z obróbki "honey", to najbardziej owocowa kawa w naszym asortymencie, o zdecydowanym smaku i aromacie wiśniowo - migdałowym.

Kawa z niską kwasowością jest delikatna w smaku, ze słabo wyczuwalnymi nutami owocowymi. I taka jest np. India Monsooned Malabar, o delikatnych nutach orzecha laskowego i drewna. Łagodność tej kawy wynika ze specyficznego rodzaju obróbki, czyli monsunowania, któremu ziarna są poddawane po zbiorze. Jest to bardzo ciekawy proces, który swoją genezę ma w czasach Cesarstwa Indyjskiego za panowania Brytyjczyków na Półwyspie Indyjskim. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.