top of page

Na upały - kawa na zimno na 6 sposobów

Zaktualizowano: 7 paź 2021

W czasie letnich upałów, kiedy wysoka temperatura doskwiera nam najbardziej, najprzyjemniej jest ochłodzić się mrożonymi napojami i zimnymi deserami. Miłośnicy kawy mogą do tego celu wykorzystać swój ulubiony napój w różnej postaci. Bo kto powiedział, że kawa jest tylko do picia?


galaretka kawowa w kostkach w śmietance w szklance

Jeśli akurat spodziewasz się gości, a chcesz czymś ich zaskoczyć, to zrób kawową galaretkę w stylu japońskim. Jest to popularny deser w Kraju Kwitnącej Wiśni. Przepis powstał na początku XX wieku i jest niezwykle prosty w wykonaniu.

W oryginalnym przepisie jest użyty agar agar w celu zestalenia płynu, ale można też wykorzystać żelatynę.

Na 1 szklankę zaparzonej kawy potrzebujemy 2 g agaru lub 2 łyżeczki żelatyny oraz 1 łyżkę cukru.

Teraz wystarczy żelatynę lub agar rozpuścić w odrobinie wody, następnie połączyć z kawą i cukrem. Galaretkę wylewamy do płaskiego naczynia i po zastygnięciu kroimy w kostkę, polewamy słodką śmietanką lub podajemy z kleksem bitej śmietany i gotowe. Efekt zaskoczenia masz gwarantowany!


kobieta pije przez słomkę mrożoną kawę

Kawowe kostki możemy również przygotować z zimnej kawy zaparzonej wcześniej w chemeksie lub w ekspresie przelewowym, którą zlewamy do foremek na lód i zamrażamy. Takie kostki kawowe można później wykorzystać do kawy na zimno, dzięki temu Twój napój nie będzie rozwodniony.

Świetnie się również sprawdzą w drinkach na bazie likieru kawowego i śmietanki, dzięki nim smak będzie bardziej intensywny.

Jeśli masz kruszarkę do lodu, to możesz też zrobić włoską granitę z kawy słodzonej. Świetnie ochłodzi i ugasi pragnienie w gorące letnie dni.


kawowe kostki lodowe w szklanym kubku