top of page

Dripper do kawy - dlaczego warto po niego sięgnąć?


Ceramiczne drippery do kawy stojące na szklanych dzbankach na czarnym blacie.

Przelewowe parzenie z użyciem drippera to jedna z najbardziej popularnych metod przygotowania kawy. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko łatwości przygotowania, ale również intensywności smaku i aromatu, które uzyskać można dzięki tej metodzie.

Dripper w naszych czasach stał się już powszechnie używaną alternatywą do klasycznego zaparzania kawy w ekspresach, jednak jego historia sięga początków XX wieku. W niniejszym artykule podejmiemy temat drippera, omówimy sposób jego użytkowania, zalety i wady oraz polecimy kawy, które najlepiej pasują do tej metody parzenia.


Poznaj tajemnicę doskonałej kawy – Melitta Bentz i jej filtr

Ręka trzyma metalowy czajnik, z którego leje się woda do drippera

Dripper, czyli najogólniej rzecz ujmując, stożek w kształcie lejka z papierowym filtrem w środku, jest jednym z najpopularniejszych sposobów przygotowywania kawy na świecie.

A jak powstał ten sprytny wynalazek? Otóż prekursorką takiego urządzenia jest pewna gospodyni domowa z Drezna, Melitta Bentz, która miała dość gorzkiej i niesmacznej kawy z fusami i postanowiła coś w tej sprawie zrobić.

Pomysłowa pani Melitta wykorzystała bibułkę z zeszytu syna, którą włożyła do puszki z podziurawionym dnem. Następnie wsypała zmieloną kawę i zalała ją wrzątkiem. Okazało się, że takie rozwiązanie zapewnia lepszą kontrolę nad procesem parzenia i pozwala na uzyskanie wyjątkowego smaku.

Melitta Bentz była pod takim wrażeniem skuteczności swojego wynalazku, że w 1908 roku opatentowała swój filtr i wraz z mężem założyła firmę Melitta, która do dzisiaj produkuje między innymi papierowe filtry.


Chemex, dripper V60 i spółka - wybierz swój sposób na doskonałą kawę!

Kobieta patrzy na kawę przelatującą przez dripper do szklanego dzbanka.

Od tamtej pory ten sposób parzenia kawy zaczął zdobywać popularność na całym świecie. Powstało wiele ciekawych przyrządów, które wykorzystywa